Judo v Novém Jičíně bylo založeno v roce 1982 jako oddíl TJ Rudá Hvězda. Tehdy byli zakládající členové policisté Rudé Hvězdy Jirka Osadník, Jaroslav Jílek a trenéři Vladimír Mikan a Jan Holub. Trénovat se začalo v sále restaurace Koruna v Loučce, na plachtovém tatami. V sále se v zimě topilo, spíš netopilo, v kamnech uhlím. Byl založen oddíl chlapců, začalo jich okolo třiceti. Postupně se do oddílu připojovali další dospělí, v roce 1984 začal i oddíl dívek.

Trenéři se začali střídat, přišel Jan Smolka. Chlapci se poměrně rychle zapojili do krajských soutěží a začali vozit první medaile. Asi v roce 1985 Jan Holub z oddílu odešel, zůstal Vladimír Mikan u chlapců, dívky jsem začal cvičit já. Odešli jsme na chvíli na Dům dětí a mládeže, který byl nově otevřen do dnešní podoby. Chlapecký oddíl zanikl, zůstaly dívky a začali jsme trénovat na Jubilejní škole. Do oddílu přišel Roman Vala a spolu jsme začali přibírat další děti a oddíl se zvětšoval.

 

Po sametové revoluci jsme se přejmenovali na oddíl Judo pod Sportovním klubem policie. Již s novým tatami jsme se přestěhovali na školu Dlouhá 56. To už s námi trénoval Petr Orság, který měl ještě své svěřence v Odrách, přišel Bronislav Přibyl a Ector Goméz. V těch dobách jsme trénovali ročně okolo 50-ti dětí všech věkových kategorií. Tréninky jsme měli pondělí až pátek od 16 do 20 hodin a soboty a i celé víkendy jsme trávili na závodech. Zkušenosti jsme jezdili čerpat do Ostravy na Baník, společné tábory a soustředění jsme pořádali s judem NH Ostrava. Opět jsme se stěhovali, do sálu restaurace na Fojtství do Šenova, tam jsme však pobyli jen krátce a začali jsme trénovat zpět na Domě dětí a mládeže. Trenéry jsme se já, Roman Vala a Petr Orság stali oficiálně v září 1989, v červnu 1990 jsme složili zkoušky na rozhodčí a v roce 1992 jsme absolvovali na trenéry II.třídy.

 

Hodně jsme spolupracovali s oddílem ve Štramberku, kde dodnes nepřerušil a trénuje Josef Štábl. Jezdili jsme s našimi svěřenci, mezi které patřili i tehdejší děti Sylva Ďuricová a Ladislav Závorka, po celé republice. Měli jsme i mistry republiky Vandu Procházkovou a Michala Koláčka. Sylva a Láďa vozili medaile z mezinárodních utkání a zúčastnili jsme turnaje v Estonsku. Od roku 1994 již začala trénovat děti Sylva Ďuricová, která se stala rovněž rozhodčí. Okolo roku 1996 jsem s Judem v Novém Jičíně skončil.

 

V květnu 2016, po dvaceti letech, přišla Sylva Ďuricová a tady se začala psát nová kapitola Juda v Novém Jičíně. Snažili jsme se zařadit do původních struktur sportu. Dnes je však, a to říkám se steskem, podřízeno vše financím. Takže z vlastních jsme oddíl založili jako zapsaný spolek, pořídili jsme prvním dvaceti pěti dětem kimona a začali pod SVČ Fokus v Novém Jičíně cvičit. Na stejné palubovce, kterou jsme okolo roku 1992 dělali svépomocí. Vrátil se k nám i Láďa Závorka. Protože všechny naše licence propadly, musel jsem v lednu 2017 absolvovat trenérský kurs na III. Trenéra, Láďa udělal zkoušky na rozhodčího III. Třídy. V lednu 2019 jeli Sylva i Láďa na III. Trenéry. Takže se po dvaceti letech vracíme tam, kde jsme skočili. Oddíl dnes funguje jen díky rodičům a jejich příspěvkům, hlavně však musím poděkovat našim sponzorům, bez nichž by oddíl nemohl fungovat a poděkování patří Městu Nový Jičín za dotace.

Stanislav Brídzik

 

>>> FOTOGALERIE ZDE <<<

Pokud máte nějakou starší fotografii s odkazem na historii JUDO Nový Jičín z doby od 1982, tak nám ji pošlete a my ji rádi zveřejníme.
Celoroční nábor malých a velkých zde. PO-ČT 16:00-17:00
Přejít nahoru